Beskrivelse
Gennemtænkt dansk design
Solid stol til plejecenter, som tåler lidt hårdhændet behandling, og som er stabil nok til, at man kan bruge den som støtte, uden at den vipper. En traditionel stol, men i et tidløst design, som også passer til den moderne indretning.
Der er anvendt begrænsede syninger og lukkede polstringer, og stolen er samlet uden metalskruer eller beslag, hvilket gør den nemmere at renholde.
Enkeltdelene kan udskiftes. Det kan blive dyrt at udskifte møbler hele tiden, frem for blot at skifte et stoleben. Her hjælper vi gerne.
Stolen er samlet efter gamle håndværks traditioner med tapper og dyvler, som giver et solidt håndværk.
Polstringen med sort kunstlæder giver et autentisk look, og fornemmelsen af læder er til stede. Stolen, som tilbydes her, er med sort kunstlæder, men den fås i mange andre farver. Kontakt os, hvis du vil have en anden farve. Du kan også se et farvekort under billeder, og når du bestiller, kan du skrive farven på under bemærkninger til salget.
Polstringen tåler aftørring med sprit, men i den daglige rengøring er aftørring med en opvredet klud nok.
Du kan vælge, om du vil have stolen med eller uden armlæn.
Har du brug for et større antal stole, kontakt os da, så får du det bedste tilbud.
© NIVO-Kontormøbler – Solid stol til plejecenter